Návrh zákona tzv. Lex ČEZ je problematický ze 4 základních důvodů. Z jednoho důvodu je ale ohrožením práv všech minoritních akcionářů společností, které jsou zapsané na Pražské burze. Uvádí to i posouzení tohoto zákona dle Legislativní rady vlády – které uvádí, že pro vytěsnění (vyvlastnění) je možné díky sníženému kvůru o minoritních akcionářích rozhodnout již při držení pouhých cca 50 % všech akcí.
Toto opatření by mělo dopad na všechny akcie kótované na Pražské burze. Dotklo by se tedy například akcií Komerční banky, Moneta banky, Phillip Morris, Gevorkian, Kofola a dalších.
Pokud tedy vlastníte jakýkoliv minoritní akciový podíl ve společnosti jejíž akcie jsou na Pražské burze, Lex ČEZ má dopad i na vás. S využitím navrhovaného Lex ČEZ a použitím „nerovnoměrného výměnného poměru v zákonu o přeměnách společností“ můžete o své akcie přijít bez valného vlivu na to, co za ně dostanete.
I proto je Lex ČEZ špatný návrh zákona, respektive je špatně, že potřebné kvórum pro hlasování vláda snižuje ze stávajících 90 % všech akcionářů na 75 % akcionářů přítomných na valné hromadě (což de facto stačí být i jen 50 % všech akcionářů).