Proč je tzv. Lex ČEZ problematický? Zde jsou uvedeny hlavní důvody:
- problém s ústavností
- Lex ČEZ zákon definuje nově, že o nedobrovolném rozdělení společnosti může rozhodnout 75 % akcionářů přítomných na valné hromadě. Což v praxi znamená, že stačí i jen cca 51 % všech akcionářů. V současnosti pro toto platí pravidlo, že souhlasit musí 90 % všech akcionářů. Stejně tak i v okolních zemích EU platí pravidlo 90 % nebo i 100 % akcionářů. Zákon, pokud bude přijat, tak bude asi Ústavním soudem zrušen. A vzniknou tak velké náklady na zrušení všech změn, které Lex ČEZ způsobí.
- nesoulad s ústavním pořádkem ČR zmiňuje u Lex ČEZ i Legislativní rada vlády (zde)
- ohrožení kapitálového trhu a vnímání ČR zahraničními investory
- Vůbec fakt, že byl Lex ČEZ navržen a vláda jej „na sílu“ protlačuje vzbudil velkou nejistotu na kapitálových trzích, nejistotu v předvídatelnost zákonů v ČR u zahraničních investorů. Velké společnosti již v reakci na Lex ČEZ prodaly miliony kusů akcií.
- Lex ČEZ je napsán tak, že by se 75 % kvůrum (hlasovací hranice) týkala všech akciových titulů na Pražské burze. Tedy malí akcionáři všech společností, jež jsou kótované na burze, by byli velmi snadno přehlasováni ve vytěsnění (nuceném prodeji) jejich podílů. Týkalo by se to třeba titulů Komerční banka (KB), Moneta Money Bank, Phillip Morris (PM), Kofola, Gevorkyan a dalších.
- ve Francii vláda vyvlastnila EDF (obdoba ČEZ) a k ceně akciá dala za nedobrovolné vyvlastnění bonus 50 % jeji ceny. U nás se zdá, že naše vláda hledá cesty jak to udělat co nejlevněji a riskuje tak soudní spory, které mohou ČR stát hodně peněz
- problém s WindFall Tax (daň z neočekávaných zisků)
- ČEZ je v podstatě jedinou větši společností, která platí WindFall Tax (daň z nadměrných zisků). Banky své příjmy optimalyzovaly, aby tuto daň minimalizovali. Manažeři ČEZ jsou ale vybíráni státem, a stát ovládá 75 % akcií, takže ČEZ tuto daň platí. Státu to nevadí, zdaní svů podíl, který mu zůstane. Ale 15 % zbylých akcionářů ČEZ tím přišlo v roce 2023 cca o podíl 105 Kč na akcii. I toto způsobilo propad ceny akcií ČEZ.
- problém s manipulací s tržní cenou ČEZu
- Jasné neoznámení, jaké jsou záměry vlády s ČEZem, snaha Lex ČEZ přijmout „potají“, jsou zde známky toho, že management ČEZ projektuje do budoucna nižší zisky, než jaké reálně budou… to jsou všechny známky toho, že je snaha snížit cenu akcií ČEZ, aby jeho ovládnutí bylo pro vládu levnější. Což je velký problém vůči cca 150 000 minoritních akcionářů, mezi kterými je mnoho malých investorů z ČR, ale jsou mezi nimi i penzijní fondy atd.
- Soudní spory
- pokud bude Lex ČEZ přijat, očekávají se soudní spory. Jednak v návaznost na neústavnost Lex ČEZ, tento postup již naznačil Michal Šnobr (jeden z větších minoritních akcionářů) – viz Novinky.cz 5.6.2023: Akcionáři kvůli lex ČEZ zvažují žalobu (https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-akcionari-kvuli-lex-cez-zvazuji-zalobu-40433502), ochotu učinit všechny možné právní kroky za minoritní akcionáře uveřejnil na svém Twitter (X) profilu: https://twitter.com/michalsnobr/status/1663938816200114176/photo/1
- soudních sporů by se pravděpodobně neobávaly ani větší americké investiční fondy, které akcie ČEZ také drží a pošlapání svých práv by si nenechaly líbit
- konečně jsou pravděpodobné i soudní spory ohledně Windfall tax, protože tu téměř výhradně platí ČEZ (jeho vedení si nedovolí se Windfall tax vyhnout, jak to udělaly třeba banky. Protože Management ČEZ je vybírán vládou)
Jak se Lex ČEZ dále vyvíjí můžete sledovat na této stránce Lex ČEZ. Zajímavé je i posouzení zákona Legislativní radou vlády.