Zkrácené označení pro skupinu společností vyrábějící a dodávající elektrickou energii v ČR koncovým spotřebitelům. Pod jednou skupinou se skrývá celkem 96 jednotlivých společností, z nichž je 72 v ČR.
Jedná se o akciovou společnost v níž drží většinový podíl český stát (69,78 %), další firmy (právnické osoby) cca 17 % a drobní vlastníci (12,56 %) většinou z ČR.
ČEZ je zkratka pro České Energetické závody. ČEZ, a.s. je jen jednou z několika společností, které jsou sjednoceny pod společnosti Skupina ČEZ.
Čím je ČEZ zajímavý?
Jedná se o oblíbený akciový titul na Pražské burze. A to pro dlouhodobou historii vyplácení dividend. Vedle mnohých společností, investičních a důchodových fondů do akcií ČEZ investují právě i malí, minoritní akcionáři.
I díky ČEZu a jeho jaderným elektrárnám (Temelín a Dukovany) jsou ČR ve výrobě elektrické energie soběstační, v současné době je i vyváží.
ČEZ kromě výroby a distribuce energií se také zapojuje do tzv. tradingu, tedy jakémusi obchodování s energiemi, smlouvami a emisními povolenkami na evropském trhu. I to činí podíl jeho zisků.
ČEZ měl tyto výnosy 213,7 mld Kč (2020), 227,8 mld Kč (2021) a 288,5 mld Kč (2022). I další výnosy v dalších letech jsou pozitivní, protože ceny energií v Evropě i nyní zůstávají vyšší.
Společnost ČEZ má rozsáhlé investice v zahraničí, například v Rumunsku, Polsku, Turecku, Německu a dalších.
Kontroverze kolem společnosti ČEZ v souvislosti s energetickou krizí 2022
V roce 2022, zejména po začátku války na Ukrajině (začala 24.2.2022) stouply ceny energií (elektrické i plynu). Společnost ČEZ resp. stát se dostal pod mediální tlak pro vysoké ceny elektřiny a plynu. Vláda tak začala plánovat vyvlastnění podílů všech malých akcionářů s tím, aby mohla plně ovládnout ČEZ a určovat ceny energií. To je bohužel poněkud zvláštní, protože už nyní jsou ceny energií regulované státem. Dalším problémem je, že vliv na cenu energií mají i energetické burzy, a i když se ČEZ stane 100% vlastněným státem
Největší kontroverze ale vyvoval způsob, jakým stát ke svému záměru zestátnit ČEZ přistoupil. V podstatě se rozhodl změnit zákon (Lex ČEZ) tak, aby jako majoritní akcionář mohl malé akcionáře vytěsnit za svých podmínek (tedy pro malé investory nevýhodných). Je zde i podezření, že byly přijaty různé kroky, aby cena akcií klesla a celá transakce tak byla pro vládu levnější. Ceny akcií ČEZ v reakci na tyto připravované kroky oslabily z 1300 kč / akcie na současných cca 950 Kč / akcie. Legislativní rada vlády přitom u tohoto zákona zmínila, že je velmi pravděpodobně neústavní a je v rozporu se zákony v většině zemí EU. Více se o tomto návrhu zákona dozvíte na stránce Lex ČEZ, a Proč je Lex ČEZ problematický. Zde také naleznete vyjádření legislativní rady vlády k tomuto Lex ČEZ.